За да решите да прекарате няколко дни на чуждо място, с цел почивка е добре да проучите района, неговата култура и обичаи, както и местата, които ще имате възможност да обходите при желание. Предлагаме ви кратката история на паметни места в град Хисаря, които ще впечатлят всеки любител на туризма и ще подтикнат към запазване на една места в хотели, за една страхотна лятна почивка.
Магията и мистиката на града можете да докоснете, ако отседнете в някои от хотелите в Хисаря тук – http://hisar.hoteli-bg.org
Историята на всяко кътче на България е пропита с паметни места, така и в този спа курорт не липсват такива.
Градът има хилядолетна история, изключително благоприятен климат и от край време е привличал множество туристи от различни места. Това определя и откриването на много нови хотели в Хисаря.
Тук може да се види Южната порта на крепостта, където е съществувало от праисторическото селище от V-IV хил. пр.Хр. С времето тракийско селище покрай минералните извори е било причислено към земите на Османската империя. Създадени били лечебно-религиозни светилища, наричани нимфеуми и били разположени около минералните води. За тези средновековни години има наличие на данни от големи тракийски култови съоръжения около Старосел.
Историята на Хисар, разказва как след завладяване на Тракия от римските войски, около минералните извори е създаден голям римски град Западната порта на крепостта. През 293 г. Диоклециан, императора дава статут на града и така стартира укрепването на местността с масивни крепостни стени. По архитектурата си, укреплението и красотата града се нарежда сред най-величествените в Европа. Стените, които го обграждат достигат до 11 метра и 13 м. Смята се, че крепостта се е състояла от 44 кули.
В днешна Хисаря или някогашния античен град се е влизало през четири големи порти. За термите на Диоклецианопол се знае малко, защото информацията запазена до днес липсва, на Балканския полуостров. Комплекс с минерални води от 22 извора, Амфитеатъра са само част от съхранените постройки от римското управление. Те радват и събуждат интереса у посетителите на Хисаря и днес.
След приемане на християнската вяра Хисаря става важен религиозен център. Не случайно днес в града и околията могат да се посетят много храмове, църкви и параклиси.
За главната порта на град Хисаря се разказва, че минал дълъг период от време, за да бъде напълно възстановена. Това става през втората половина на XVII в., където по развалините на антични и средновековни сгради малкото селище получило името, с което днес е прочуто Хисаря, което наарабски език значи “крепост”.